Czym jest poliamid?

Jakie są warunki przetwarzania PMMA i poliamid?

PMMA i poliamid nadaje się do przetwarzania poprzez formowanie wtryskowe, wytłaczanie, wytłaczanie z rozdmuchem (tylko akryle modyfikowane udarowo), termoformowanie i odlewanie.

Suszenie wstępne nie jest konieczne, jeśli używana jest butla z wentylacją. Jeśli jednak używana jest zwykła butla, PMMA należy przetwarzać na sucho. Zaleca się wstępne suszenie granulatu w temperaturze 70-100°C przez maksymalnie 8 godzin. W przypadku przetwarzania wilgotnych granulek utworzą się defekty powierzchni i pęcherze.

Formowanie wtryskowe
Temperatura topnienia: 200-250°C
Temperatura formy: 40-80°C
Ze względu na słabe właściwości płynięcia wymagane są wysokie ciśnienia wtrysku. Może być konieczne powolne wstrzykiwanie, aby uzyskać prawidłowy przepływ.
Naprężenia wewnętrzne można wyeliminować poprzez ogrzewanie w temperaturze 80°C

Wyrzucenie
Temperatura wytłaczania: 180-250°C
Zalecany jest ślimak odgazowujący o stosunku L/D wynoszącym 20-30

PMMA i poliamid można spawać wszystkimi procesami spawania tworzyw sztucznych, takimi jak zgrzewanie gorącym ostrzem, gorącym gazem, ultradźwiękowe lub wirowe.

Ze względu na swoją przezroczystość i sztywność PMMA jest również stosowany jako materiał do druku 3D. Wymaga jednak nieco wyższej temperatury i jest nieco bardziej podatny na zawijanie w porównaniu do PLA. Filamenty PMMA i poliamidu są dostępne w szerokiej gamie kolorów.