Istnieje również szereg komunalnych ogrodów pamięci, które umożliwiają pochówek lub rozsypanie prochów. Zazwyczaj oferują one bardzo naturalne otoczenie z kwiatami, krzewami, drzewami i stawami refleksyjnymi. Ogrody pamięci społeczności są wyjątkowe, ponieważ przestrzeń jest dzielona przez wiele osób, a pozwolenie na dostęp do przestrzeni musi być zatwierdzone przez instytucje zarządzające.
Tradycyjnie parafie kościelne zarezerwowały miejsce na pochówek prochów i tradycyjne pochówki, czy to na działce, czy w kolumbarium. Jednak ze względu na ograniczenia przestrzenne nie jest to obecnie tak powszechne. To typowe, że przywódcy religijni wymagają oficjalnej ceremonii podczas korzystania z obiektu przykościelnego. Ponadto mogą obowiązywać dodatkowe przepisy określające, jakie rodzaje urn kremacyjnych na prochy są dozwolone do pochówku na cmentarzu przykościelnym. Na przykład urny na prochy wykonane ręcznie, niektóre rodzaje urn religijnych, rzemieślnicze urny na prochy lub urny wykonane z niektórych materiałów mogą być zabronione.
Po kremacji ukochanej osoby wiele osób nie jest pewien, co zrobić z prochami – najlepiej pochować je w urny na prochy. Niektóre rodziny decydują się na przechowywanie prochów w urnie w swoim domu, podczas gdy inne rozrzucają prochy w ulubionym lub znaczącym miejscu. Bardzo częstym wyborem jest również zakopywanie prochów na cmentarzu lub w innym miejscu. Istnieją jednak koszty i inne czynniki związane z pochowanymi prochami, dlatego ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję. Upewnij się, że rozważyłeś następujące pytania: Jeśli należysz do określonego wyznania, czy istnieją wytyczne dotyczące grzebania prochów w urny na prochy? Czy chcesz zakopać prochy w miejscu, które członkowie rodziny mogą łatwo odwiedzić? Zakopiesz urnę czy tylko prochy? Czy oddzielenie prochów po kremacji jest złe? Jeśli zakopujesz urnę, czy musi ona być w stanie się zepsuć lub zachować swój kształt? Czy musi być biodegradowalny?